Herpes na usnama (ili labijalni herpes) je bolest koja se manifestira na zahvaćenoj usni kao skup većih i manjih mjehurića ispunjenih tekućinom. To je virusna bolest uzrokovana virusom herpes simplex tipa 1 (HSV-1). Virusom se možete zaraziti neposrednim kontaktom sa zaraženom kožom ili sluznicom, a nakon kontakta virus se prenosi u tijelo, gdje ostaje prisutan doživotno i nema načina da ga se riješite.
Što izaziva izbijanje herpesa na usnama?
Kako biste spriječili izbijanje herpesa, važno je izbjegavati one čimbenike za koje znate da uzrokuju izbijanje u vama. Čimbenici koji izazivaju izbijanje herpesa su:
- fizički napor,
- stres,
- menstruacija,
- izlaganje UV svjetlu (npr. pretjerano izlaganje suncu),
- oslabljen imunološki sustav.
Kako možete sami izliječiti herpes?
Na tržištu postoje mnogi proizvodi bez recepta (paste, gelovi, flasteri i masti) koji pomažu u liječenju i sprječavaju širenje virusa. Trebate znati da su ovi proizvodi namijenjeni skraćivanju vremena liječenja i ublažavanju simptoma, ali njima ne možete uništiti virus.
Najčešći aktivni sastojci u proizvodima bez recepta su:
- Silika gel (Sikapur), koji djeluje tako da suši mjehurić, smiruje bol i ubrzava proces ozdravljenja.
- Propolis (Herstat), koji ubrzava obnovu i zacjeljivanje stanica, smanjuje bol i stvara okruženje u kojem se virus herpesa ne može razmnožavati.
- Cinkov oksid koji isušuje iscjedak, štiti upaljeno područje i smanjuje iritaciju te tako ubrzava zacjeljivanje.
Što još možete učiniti?
Učiniti možete još sljedeće:
- Odmorite se i ojačajte – umor i preopterećenje snažno utječu na imunološki sustav i tako se povećava mogućnost za pojavu herpesa. Pokušajte se opustiti, spavati, ojačati i jesti zdravo.
- Izbjegavanje nezdravu hranu – Pravilnom prehranom ojačat će vaš imunološki sustav i smanjiti šanse za razvoj herpesa. Probajte izbjegavati orašaste plodove, žitarice, sjemenke, mrkvu, kupus i (nažalost) čokoladu.
- Smanjite stres – pronađite svoj mir, opustite se i tako umanjite stres.
- Zaštita od sunca i hladnoće – Hladni zrak može brzo isušiti vaše usne, stoga pružite pravu zaštitu usnama. Također pruža zaštitu od sunčevih zraka koje mogu oštetiti kožu i usne.
- Upoznajte svoje hormone – Menstrualni ciklus snažno utječe na pojavu herpesa pa je pametno još bolje upoznati svoj ciklus. Tako ćete se bolje pripremiti za prevenciju.
- Kada primijetite da se pojavljuje herpes, možete koristiti razne masti, flastere, a također i tablete dostupne u ljekarnama. Sve je, međutim, samo za ublažavanje simptoma, jer neće uništiti herpes. Tako možete koristiti i neke domaće pripravke.
- Vatom nanesite na oboljelo mjesto propolis, alkohol, ekstrakte (kamilica, neven) ili ulje lavande, eukaliptusa i čajevca.
- Ulje i oblog od ribanog krumpira. To ublažava upalu i ubrzava zacjeljivanje rana.
- Za jačanje imunološkog sustava preporučuju se češnjak ili sladić.
Kada je posjet liječniku neophodan?
U nekim slučajevima samoliječenje herpesa nije prikladno i posjet liječniku je neophodan. Ovo su primjeri:
- teške infekcije kada herpes ne reagira na liječenje nakon 10 dana;
- pojava herpesa na neuobičajenim mjestima (genitalijama, licu, očima);
- istodobna pojava drugih simptoma (vrućica, jaka bol, neobičan osip).

Nažalost, herpes virus je vječni pratilac koji vas nakon prve infekcije nikada neće napustiti. Učinkovitim sprječavanjem i izbjegavanjem okidača, možete smanjiti učestalost herpesa. U slučaju izbijanja, međutim, posavjetujte se sa svojim ljekarnikom kako biste odabrali pravi proizvod za samoliječenje, jer točan izbor prvenstveno ovisi o stadiju izbijanja virusa. Pravilnim izborom skratit ćete vrijeme liječenja i pobrinuti se da dosadni simptomi brzo nestanu.